Menu

Jak założyć dobrze prosperującą pralnię?

Nie ma gwarancji na biznesowy sukces, ale ponoć do odważnych świat należy, więc lepiej próbować, niż nie próbować. Rynek pralniczy w naszym kraju jest już mocno nasycony, zwłaszcza dotyczy to większych miast, ale ciągle jeszcze drzemie w nim spory potencjał. Ważne, żeby nie iść utartymi schematami, mieć determinację, nowe pomysły i przede wszystkim odwagę. Pierwszym krokiem w stronę własnego pralniczego biznesu, jest dogłębne rozeznanie rynku i zrobienie profesjonalnego biznesplanu. Dobrze zrobiony biznesplan uwzględnia wszelkie aspekty skomplikowanego procesu zakładania firmy w tej branży. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalnej firmie, takich firm jest dość dużo, ale warto postawić na sprawdzoną i najlepiej żeby była choć powiązana z wiodącym producentem urządzeń pralniczych.

Jeśli nie stać nas na profesjonalistów i musimy biznesplan sporządzić własnymi siłami, to trzeba pamiętać o tym, by koniecznie uwzględnić następujące sprawy:
1.Formalności administracyjne i prawne .
Na szczęście do otwarcia pralni nie potrzeba jakiś dodatkowych koncesji. Wszystkie formalności jakich trzeba dokonać, to standard dla każdej działalności gospodarczej.
Formalna droga wygląda w uproszczeniu tak
– zgłoszenie do właściwego Urzędu Miasta lub Gminy i wybór formy prowadzenia działalności- najczęściej jest to po prostu wpis do ewidencji działalności gospodarczej, ale można wybrać też inne formy takie jak spółka z oo , spółka cywilna,czy komandytowa.
– zgłoszenie do Urzędu Skarbowego wyboru formy opodatkowania, zgłoszenia VAT-owskiego i jak ktoś nie prowadził wcześniej żadnej działalności gospodarczej, to potrzebne będzie nadanie numeru identyfikacji podatkowej NIP.
2. Określenie zakresu działalności ( rodzaj pralni, jej wielkość i specyfika)
3. Analiza rynku na którym zamierzamy działać. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie konkurencji, najlepiej żeby mieć informacje nie tylko o ilości, ale przede wszystkim o jej rodzaj oraz kondycję finansową. Bardzo istotne informacje dotyczą naszego przyszłego targetu – ilość mieszkańców, ich przekrój wiekowy, zamożność, styl życia
4. Wybór lokalizacji- od tego wyboru w dużej mierze zależy powodzenie przedsięwzięcia
5. Bardzo dokładne wyliczenie kosztów inwestycji i określenie planu jej finansowania ( wkład własny, pożyczka, kredyt, franczyza, )
6. Symulacja kosztów prowadzenia pralni
7. Wybór producenta maszyn pralniczych . Zakup maszyn pralniczych to jedna z najważniejszych i najkosztowniejszych decyzji. Bez względu na to, czy decydujemy się na maszyny nowe, czy używane, lepiej skorzystać z ofert wiodących producentów, bo nie tylko z reguły oferują lepsze warunki, dłuższą gwarancję, ale też ich oferta jest szersza i bardziej bezpieczna.